امروز وضعیت اندیشه سیاسی در حوزه علمیه نسبت به دهه شصت امیدبخش است

?وضعیت اندیشه سیاسی در حوزه علمیه:

?حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در همایش سالانه انجمن علوم سیاسی ایران با عنوان بررسی وضعیت فکر سیاسی در ایران معاصر:

✅حجت الاسلام والمسلمین دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی عصر روز پنج شنبه 5 اسفند در همایش سالانه انجمن علوم سیاسی ایران با عنوان بررسی وضعیت فکر سیاسی در ایران معاصر به وضعیت اندیشه سیاسی در حوزه های علمیه پرداخت و روند رو به رشد این حوزه دانشی را نسبت به گذشته، امیدبخش ارزیابی کرد.
✅دکتر لک زایی بحث خود را با موضوع وضعیت اندیشه سیاسی در حوزه علمیه آغاز کرد و با بیان اینکه قدمت بحث اندیشه سیاسی در حوزه یا ارتباط آن با حوزه و علما، تابعی از نسبت دین و سیاست است، گفت: اگر در تفکر اسلامی، سیاست، ذاتی آموزه های اسلامی باشد؛ که هست، توجه به فکر سیاسی در حوزه، امر غریبی نیست.
✅وی در ادامه با اشاره به وضعیت اندیشه سیاسی در دوران پس از انقلاب گفت: اندیشه های سیاسی که در حوزه مورد توجه است؛ از دو سنخ می باشد: سنخ اول، مباحثی که از حوزه های علمیه انتظار می رود که بیان کنند، و سنخ دوم، مباحث مشترک با دانشگاهها که دوسویه بوده و صرفا اختصاص به حوزه های علمیه ندارد. به گفته دکتر لک زایی از حوزه های علمیه انتظار می رود که مباحث فقه سیاسی، کلام سیاسی، فلسفه سیاسی اسلام، تفسیر سیاسی قرآن و....را متکفل شوند و در این رابطه، توقعی از دانشگاهها نیست که برای مثال از منظر فقه، کار اجتهادی بکنند. با این توجه، بخش اختصاصی در حوزه های علمیه، تولید است و ترویج.
✅رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: پژوهش در اندیشه سیاسی اسلامی حرکتی از اجمال به تفصیل را پس از انقلاب طی کرده است. در دهه شصت شمسی، مباحث بیشتر از جنس فقه سیاسی بود و البته آن هم متمرکز بر بحث ولایت فقیه بود. در این میان، مباحث آموزشی و پژوهشی کم رنگ بود.
✅وی ادامه داد: از اواخر دهه شصت، توجه به آموزش جدی شد؛ مثل موسسه باقرالعلوم (ع) در قم که با رویکرد تربیت محقق و نظریه پرداز بود و نه تربیت مدیر. به گفته دکتر لک زایی در این دوره ها طلاب برای رشته علوم سیاسی بیش از دویست واحد می گذراندند؛ در حالی که دانشجویان این رشته در سایر دانشگاهها کمتر از 150 واحد برای اخذ کارشناسی این درس باید می گذراندند.
✅دکتر نجف لک زایی در ادامه این نشست با اشاره به وضعیت اندیشه سیاسی در حوزه علمیه در دهه هفتاد گفت: در این دهه علاوه بر نهادهای آموزشی، نهادهای پژوهشی هم شکل گرفت. طرح تدوین اندیشه سیاسی متفکران مسلمان از جمله کارهای شاخص پژوهشی در این میان بود.
✅وی سپس با اشاره به کتاب زوال اندیشه سیاسی تالیف دکتر سیدجواد طباطبائی که در این همایش هم حضور داشت گفت: ما در راستای کارهای پژوهشی به نقد کتاب زوال اندیشه سیاسی پرداختیم. گفتیم اگر متفکران اسلامی اندیشه سیاسی دارند باید ارائه دهیم و در این قالب کتابهای متعددی نوشته شد و محققانی در این عرصه وارد شدند. در سال 1383 این واحد تبدیل به پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی شد.
✅دکتر لک زایی ادامه داد: به مرور بحث از تاریخ اندیشه سیاسی، به مباحث دانشی تبدیل شد و برای اولین بار گروه پژوهشی فقه سیاسی و فلسفه سیاسی و بعدها رشته فقه سیاسی جا  افتاد. همچنین آن دسته از مباحثی که انتظار می رود علما مطرح کنند مثل بحث مطالعات اسلامی امنیت، تفسیر سیاسی قرآن، احادیث و پروژه سیاست متعالیه از منظر حکمت متعالیه هم اکنون جای خود را به خوبی باز کرده است و کار شده و یا در حال کار شدن است.


✅استاد دانشگاه باقرالعلوم ع ادامه داد: اگر بخواهیم نگاهی کلان به اندیشه سیاسی در ایران پس از انقلاب اسلامی داشته باشیم باید بگوییم امروز وضعیت اندیشه سیاسی به نسبت دهه شصت اصلا قابل مقایسه نیست؛ چه از حیث نهادهای آموزشی و پژوهشی؛ چه تعداد اعضای هیات علمی و چه مجلات علمی پژوهشی.
 ✅دکتر لک زایی در ادامه سخنان خود گفت: به لحاظ آموزشی و پژوهشی، ارتباطی بین نهادهای دولتی و این مراکز برای تولید محصولات نیست. برای نمونه ارتباطی بین کارهای پژوهشی انجام شده با مراکز و وزارتخانه هایی مثل وزرات امور خارجه و کشور و غیره وجود ندارد و این به عنوان یک آسیب و نقطه ضعف مطرح است.
✅رئیس سابق پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی با بیان اینکه تاکنون حدود 150 پروژه فقط در پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی منتشر شده است گفت: تاکنون  تعامل و ارتباطی تعریف شده و نهادینه  بین این تحقیقات و نهادهای مرتبط انجام نشده که این یک خلأ است. به گفته دکتر لک زایی در اینجا بحث تکلیف محوری مطرح است و مباحث اسلامی به صورت روشمند کار شده و سعی شده که بین نهادهای علمی ارتباط برقرار شود.

جهت دانلود فایل سخنرانی با فرمت mp3 روی تصویر زیر کلیک نمایید

 

پخش انلاین

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

ارسال نظر به عنوان مهمان

پیوست ها

امتیاز این آیتم :
0
  • هیچ نظری یافت نشد